KING EDWARD VII SCHOOL, SHEFFIELD

SPEECH DAY

NOVEMBER 27th, 1951

 

 

CHAIRMAN
ALDERMAN J. H. BINGHAM, J.P. Chairman of the Governing Body

DISTRIBUTION OF PRIZES BY
ADMIRAL SIR DENIS BOYD, K.C.B., C.B.E., D.S.C.
Principal of Ashridge.

[The Headmaster's Report]

HONOURS WON BY BOYS OF THE SCHOOL SINCE SPEECH DAY, 1950

P. G. DICKENS :-

Hastings Scholarship of £115 a year for Natural Sciences, the Queen's College, Oxford.

K. R. JENNINGS :-

Hastings Scholarship of £115 a year for Natural Sciences, the Queen's College, Oxford.

B. H. JESSOP :-

Hastings Scholarship of £115 a year for Classics, the Queen's College, Oxford.

M. MILLWARD:-

Hastings Scholarship of £115 a year for History, the Queen's College, Oxford—

G. M. MACBETH:-

Open Scholarship of £100 a year for Classics, New College , Oxford •

P. D. ROBINSON :-

Open Scholarship of £100 a year for Mathematics, the Queen's College, Oxford ; Town Trust Scholarship of £100 a year ; Prize for meritorious work in the Hastings Scholarship Examination

G. RICHES :-

Open Minor Scholarship of £60 a year for Modern Languages, King's College, Cambridge.

N. R. FRITH :--

Open Exhibition of £40 a year for Mathematics, Clare College. Cambridge.

J. C. E. FAIR : -

Open Exhibition of £40 a year for Mathematics, Magdalen College, Cambridge ; Earnshaw Scholarship of £30 a year ; prize for meritorious work in the Hastings Scholarship Examination.

J. HAZEL :-

Open Exhibition of £40 a year for Classics, the Queen's College, Oxford ; Prize for meritorious work in the Hastings Scholarship Examination­

G. B. CROWDER :-

Open Exhibition of £40 a year for Modern Languages, Magdalene College, Cambridge­

W. RUSSELL :-

Taylour Thomson Bursary in Medicine, St. Andrew's University.

STATE SCHOLARSHIPS AWARDED ON THE HIGHER CERTIFICATE EXAMINATION, 1950 :—

I. FELLS, N. R. FRITH, G. M. MACBETH, M. MILLWARD, G. RICHES­

STATE SCHOLARSHIPS AWARDED IN THE GENERAL CERTIFICATE EXAMINATION, 1951 :—

J. M. HILES, F. OGDEN, P. D. ROBINSON, D. N. SAMUEL, P. L. SCOWCROFT, T. WILSON,

SHEFFIELD EDUCATION COMMITTEE SCHOLARSHIPS AWARDED 1950:-

D. A. CHARLES, G. B. CROWDER, P. G. DICKENS, B. J. HAGUE, J. HAZEL, K. R. HEELEY, K. R. JENNINGS, D. W. KEIGHLEY, B. KITSON, H. S. MARR, M. MILLWARD, J. MORTON, K. W. PATCHETT, D. T. REEVES, G. RICHES, P. D. ROBINSON, D. N. SAMUEL, P. L. SCOWCROFT, M. J. STANFIELD, G. J. TAYLOR. M. H. THORNTON. C. J. TURNER, T. W. TURNER, I. M. WALKER, B. WALLACE, D. J. WILLIAMS, T. WILSON.

SHEFFIELD EDUCATION COMMITTEE SCHOLARSHIPS AWARDED 1951 :-

T. P. ARNOLD, D. W. S. BEYNON, S. D. BINKS, J. S. BIRD, D. R. DICKINSON, F. A. J. DUNN, G. M. EMSLEY, B. P. FISHER, G. HEATHCOTE, J. M. HILES, A. B, HOLROYD, R. LAMB, D. B. NAYLOR, H. F. OXER, G. S. PETERKEN. R. W. PORTER, A. RICHMOND, J. N. ROBINSON, A. M. RUDKIN, AV. RUSSELL. M. M. H. SEWELL, H. SMITH, B. A, SPARKES, U. V4. SWALLOW, K. J. VAUGHAN, J. WILSON.

Admitted to Commonerships at Oxford or Cambridge Colleges :-

D. H. B. ANDREWS, J. S. BINGHAM, J, B. BROWN, I. FELLS, P. K. FLETCHER, B. J. HAGUE, K. R. HEELEY, D. W. KEIGHLEY, I. J. G. MARSHALL, H. F. OXER, D. P. C. PEARCE, P. L. SCOWCROFT, M. M. H. SEWELL, I. M. WALKER.

Herbert Hughes Memorial lilies far Spanish -.

-D. A. CHARLES, G. B . CROWDER, T. WILSON.

F1. J. HEPPELL :-

Architects' Registration Council Scholarship to Sheffield University.

R. D. CLARKE :--

Royal Navy Artificer Apprenticeship.

G. M. MACBETH :-

Selected to represent British Youth Clubs in America.

J. WILSON :-

Selected as a member of A.T.C. party to tour Canada.

A. M. DOW : -

Selected for flight to Baghdad ; Air Ministry Flying Scholarship ; Short Service Commission R.A.F.

P. AL. HARVEY : -

Selected for National Youth Orchestra.

D, M. KAYE :-

Qualified for A, B, C Gliding Certificates.

Selected to attend Scout Jamboree in Austria :-

A. COPLEY, D. T. CRISP, L. R. CLIFFE.

King's Scout Badge :-A.

COPLEY, D. T. CRISP, D. D. HOWARTH, D. WILLIAMSON.

HONOURS WON BY OLD BOYS OF THE SCHOOL SINCE SPEECH DAY. 1950

UNIVERSITY OF OXFORD

P. N. J. CLARK, the Queen's College :-Final Honours School of Chemistry, Part I.

R. V. CLEMENTS, the Queen's College :--Gained Smith Mundt Scholarship to University of Wisconsin.

J. E. COOPER. Lincoln College :-Second Class Honours in Final Honours School of Physiology.

D. G. CRAIG, Balliol College :-Second Class Honours in Physiology ; Senior Medical Scholarship at St. Thomas's Hospital, London ; President of Balliol J .C. R.

J. E. DICKENS, Keble College :--Final Honours School of Chemistry, Part I ; Member of O.U. Authentics' Cricket Club.

G. T. EDWARDS, Brasenose College :-Second Class Honours in Final Honours School of Jurisprudence ; awarded Half Blue for Water Polo ; Captain of O.U.W.P.C.

M. J. FARRELL, New College :--Awarded a Commonwealth Scholarship to the University of Chicago.

F. FENTON, Magdalen College -First Class Honours in Final Honours School of Literae Humaniores,

B. A. GEESON, the Queen's College :-Second Class Honours in Final Honours School of Mathematics.

C. K. HAYWOOD, Hertford College :-Second Class Honours in Final Hon cure School of Chemistry.

L. J. HUNT, Balliol College :-Member of O.U. Iroquois Lacrosse Club.

J. B. W. KEIGHLEY, the Queen's College :-Second Class Honours in Final Honours School of Modern Languages.

T. E. ]KINSEY. New College :-First Class honours in Classical Moderations­

D. C. LAW, Brasenose College :-Member of O. U. 4-mile team and Cross-country Team against Cambridge.

E. J. LEMMON, Magdalen College :-First Class Honours in final Honours School of Literae Humaniores.

T. PARFITT, Jesus College :-Third Class Honours in Final Honours School of Literae Humaniores.

P. R. PERRY, Pembroke College :-Third Class Honours in Final Honours School of Literae Humaniores.

G. P. RENTON. Lincoln College :--Second Class Honours in Final Honours School of Literae Humaniores.

J. REYNOLDS, Balliol College :-Second Class Honours in Final Honours School of Chemistry.

T. R. C. REYNOLDS, St. john's College :-Second Class Honours in Classical Moderations.

G. RHODES, Balliol College :-Second Class Honours in Final Honours School of Literae Humaniores.

J. A. SIDDELL, the Queen's College :-Second Class Honours in Final Honours School of Russian.

W. G. THOMPSON, the Queen's College -Second Class Honours in Final Honours School of Chemistry.

D. N. TYLER, Trinity College :-First Class Honours in Final Honours School of Chemistry ; O.U. Penguins' Lawn Tennis Club.

H. R. WINDLE, Oriel College: - Second Class Honours in Classical Moderations.

P. H. WREGHITT, Balliol College :-Member of O.U. Authentics' Cricket Club and Centaurs' Football Club,

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE

M. G. ARMYTAGE, Clare College :-Third Class Honours Natural Sciences Tripos, Part 1.

E. BURKINSHAW, Clare College :--Third Class Honours Natural Sciences Tripos, Part I­

F. D. N. CAMPAILLA, King's College :--Second Class Honours, Second Division, in Law Tripos, Part II­

A. L. CHAPEL, St. Catharine's College -Third Class Honours in Anthropological Tripos, Part II.

K. J. H. CREESE, Trinity Hall :-Second Class Honours, Second Division, in French, First Division in German, Modern Languages -Tripos, Part 1

D. A. CROWDER, Trinity College :Second Class Honours, First Division, in Modern Languages Tripos. Part II..

Ii. S. ELLIS, St. John's College :-Second Class Honours, First Division, Historical Tripos, Part 1.

I. M. FLOWERS, Clare College .-Second Class Honours, Natural Sciences Tripos, Part 1.

P. S. GRANVILLE, Sidney Sussex College :-Second Class Honours, First Division, Historical Tripos. Part II.

P. S. GREEN, Jesus College .--'Second Class Honours, First Division, in French and German, Modern Languages Tripos, Part I­

G, A. HORRIDGE, St. John's College :-First Class Honours in Zoology Tripos, Part II.

A. C. JOHANSSON, Clare College :-Second Class Honours Natural Sciences Tripos, Part I ; College Colours for Lawn Tennis.

F. KELLY, 'Trinity Hall :-Second Class Honours, First Division, in French and German, Modern Languages 'tripos, Part I ; Captain of College Football Eleven : College Colours for Football.

T. B. C. KENDRICK, Emmanuel College ,-Third Class Honours Natural Sciences Tripos, Part 1.

P. LAMB, Trinity College :-Third Class Honours Physics Tripos, Part II.

P. J. LANDIN, Clare College :--Third Class Honours Mathematical Tripos, Part II

R. W. PARKER, Sidney Sussex College :-Second Class Honours. First Division, Historical Tripos, Part IL

E. D. PEACOCK, Pembroke College :-Second Class Honours, First Division, Classical Tripos, Part 1.

UNIVERSITY OF SHEFFIELD

JUNE, 1950

Final Examination for the Special Degree of B.A. (Honours Schools) :‑

R. I. PAGE --English Language and Literature, Class I.

E. ASHMORE ---German, Class I.

S. G. CLIXBY --German, Class II, Division I.

R. J. TAYLOR :-German, Class II, Division 2.

B. W. N. COOPER :-History. Class II, Division 1.

D. E. WISEMAN :-Economics, etc., Class III.

J. H. SHADDOCK :--Final Examination for the General Degree of B.A., Honours Class I.

D. HOYLAND : -Final Examination for the [general Degree of B.A., Pass Division I.

P. H. WASNIDGE :--Final Examination for the General Degree of B.A., Pass Division 1.

M. SHEERS :-Final Examination for the General Degree of B.A., Pass Division 2.

Certificate in Architecture : E. B. F. GREGORY, E. N. RYAN, W. H. SIMPSON.

B. GRANT :-Diploma in Education.

Diploma in Public Administration :-K. S. DODGE, K. GARVEY, R. G. WILSON.

M. B. THORNELOE :-Final Examination for the Degree of LL.B-, Division 1. with Honours ; awarded Law Society's Senior Prize­

Final Examination for the Special Degree of B.Sc. (Honours Schools) :- E. S. HALL :--Chemistry, Class II, Division 2. T. D. FORD :-Geology, Class II, Division 1.

Final Examination for the Degree of B.Eng., with Honours _­_NT. R. SLACK (Fuel), Class 1­J. B. OGDEN (Civil Engineering), Class II, Division I­

Final Examination for the Ordinary Degree of B.Eng-, Division 2:— K. COLDWELL, D. W. MAY, C. MOORE.

G. W. WISE :-Final Examination for the Ordinary Degree of B.Met., Division I (Ferrous Metallurgy).

G. M. MILNER:- Final Examination for the Ordinary Degree of B.Met., Division 2 (Non-Ferrous Metallurgy).

J. D. S. HAMMOND :- Prize Medal in Clinical Medicine and Surgery.

R. I. PAGE : English Prize (divided) in Honours Degree Examination. M. R. SLACK :-British Coke Research Association Prize.

MARCH, 1951

P. R. BEELEY :-Ph.D.
M. B. WILSON :-B.D.S.

JUNE, 1951

P. R. BEELEY :--The Brunton Medal.

Examination for the Degree of M.A.:—
G. G. BARNES :-Spanish.
R. I. PAGE :-English Language.
 
Final Examination for the Special Degree of B.A. (Honours Schools):
J. P. MANN :-English Language and Literature, Class I.
D. H. KAY -German, Class II, Division 1.
P. D. NOTON :-History, Class II, Division 1.
G. D. OAKES :-Economics. etc-, Class II Division 1.
R. H. FOSTER :-Economics, etc-, Class II, Division 2.
 
Final Examination for the General Degree of B.A., Pass Division 1
E. J. T. BRENNAN. R. J. R. WILLIAMSON.
Final Examination for the Degree of B-A. (Econ.), Pass Division 2 :—
J. P. PETERKEN, J. L. SKIDMORE.

Diploma in Architecture :-D. B. GREEN, R. P. C. PEARCE, D. R. PLATT, W. H. SIMPSON, D. B. SMITH.

Certificate in Architecture :-J. S. L. SMITH.

Diploma in Education :-F. W. CHEETHAM. D. HOYLAND.

Diploma in Public Administration :-R. CONWILL, S. I. REDFERN.

D. LEEMING: -Second Class Honours in the Final Examination for the Degree of LL.B..

N. WHITE -Final Examination for the Degree of LL.B.

T. K. JONES -Examination for the Degree of M.Sc. (Physics)

Final Examination for the Degrees of M.B., Ch. B.:- J. W. BUCKLER, W. A. HUDSON.

Final Examination for the Ordinary Degree of B.Eng.. Division 1 :—E. D. MAY (Civil Engineering), J. B. PROCTOR (Mining).

Final Examination for the Ordinary Degree of B.Sc. Tech., Division 2
A. N. HOWELL (Glass Technology).
B. HURST (Fuel).

A. MOSFORTH :-Final Examination for the Associateship in Ferrous Metallurgy,

OTHER HONOURS

E. ASHMORE :-Awarded the fifth Kemsley Travelling Fellowship, of the value of £400.

T. R. MIDDLETON :---Appointed Special Director of the English Steel Corporation, Ltd.

E. L. hi.. MILLAR -Appointed Deputy Medical Officer of Health for Birmingham.

R. H. SEDDON :-Elected Fellow of the Royal Society of Arts.

J. C. STERNDALE-BENNETT .-Awarded the K.C.M.G. in the Birthday Honours.

H. E. 1V. TURNER :-Appointed Lightfoot Professor of Divinity at the University of Durham.

T. H. WALKER :--Appointed Lecturer in Mechanical Engineering at University College, London.

P. J. WHEATLEY :-Appointed Lecturer at the University of Leeds.

E. T. WILLIAMS :-Appointed Warden of Rhodes House, Oxford ; Honorary Treasurer O.U.C.C.

SCHOOL PRIZE LIST

ROYAL GRAMMAR SCHOOL PRIZES.

Classical Studies.

 

Sixth Form

G. M. MacBeth, B. H. Jessop, J. Hazel.

Transitus

R. Butler.

Classical Composition

J. Hazel.

Ancient History.

G. Heathcote.

Greek.

 

Fifth Form

J. W. Thompson.

Greek and Latin.

 

Fourth form

G. K. Dickinson, A. M. Suggate.

Latin.

 

Fifth Form

1V. Thompson.

Third Form

K. Ferguson, A. F. Cooper.

Second harm

D. A. Hardy.

WESLEY COLLEGE PRIZES.
 

English

P. L. Scowcroft.

History

M. Millward.

Natural Science

P. G. Dickens, K. R. Jennings.

W. P. TAYLOR PRIZES FOR MATHEMATICS.                                                                    

Sixth Form

J. C. F. Fair, P. D. Robinson, N. R. Frith, F. Ogden.

Transitus

M. J. Ecclestone,

Filth Form

R. M. Walker, A. M. Guenault.

Fourth Form

J. Hutchinson.

Third Form

R. Clarke.

Second Form

J. B. Partridge.

F. T. SAVILLE PRIZE FOR HISTORY

P. L. Scowcroft.

English Poem

G. M. MacBeth.

English Essay

D. H. B. Andrews.

Modern Language Essay , .

G. Riches.

French and German

G. Riches.

French and Spanish

G. B. Crowder.

ENGLISH PRIZES,
 

Transitus

R. Butler.

Fifth Form

E. P. Lodge.

Fourth Form

G. S. Ecclestone.

Third Form

A. J. Pinion.

HISTORY PRIZES­
 

Transitus

A. R. Jinkinson.

Fifth Form

J. A. Glossop.

Fourth Form

G. S. Ecclestone.

GEOGRAPHY PRIZES.
 

Sixth Form

T. P. Arnold.

Transitus

W. B. Preen.

Fifth Form

P. D. Ryder.

Fourth Form

P. W. Lomas.

ECONOMICS PRIZES.
 

Sixth Farm

I. M. Walker.

Transitus

P. B. Duckworth.

FRENCH PRIZES.
 

Transitus

M. J. Otter.

Fifth Form

P. T. Holgate.

Fourth Dorm

J. Hutchinson.

Third Form

D. P. Frost.

Second Form

D. A. Hardy.

GERMAN PRIZES.
 

Transitus

R. A. Winn.

Fifth Form

P. T. Holgate.

Fourth Form

J. Hutchinson.

SPANISH PRIZES.
 

Transitus

R. F. Fox.

Fifth Form

J. R. Timms.

Fourth Form

J. R. Hoole.

PHYSICS PRIZES.
 

Transitus

J. M. F. Drake.

Fifth Form

E. J. Hudson.

Fourth

J. Hutchinson.

CHEMISTRY PRIZES.
 

Transitus

P. Fells.

Fifth Form

J. R. Miller.

Fourth Form . ,

D. T. Protheroe.

ART PRIZES.
 

Fifth Form

D. Cattell.

Fourth Form

J. C. Poulter.

Third Form

P. Wright.

Second Form

R. Parkes.

FORM PRIZES.
 

Remove A

A. Lambert.

Remove B

G. D. Hepworth.

4B

W. Lomas.

4C

J. S. G. Smith.

4D

A. B, Drake­

3A

K. Jackson.

3B

G. P. J. Beynon.

3C

N. G. Wellings.

3D

:'1. J. Oxer.

2A

J. W. Drewery_

233

T. J. Saunders.

2C

H. S. Simpson.

2D

J. D. Brownhill.

THE

PARENTS' PRIZES

SPOKEN ENGLISH PRIZES.
 

Senior

G. M. MacBeth,

Middle

E. P. Lodge.

Junior

J. N. Shillito.

LATIN READING PRIZES.
 

Senior

I. H. Jones.

Junior

P. Bennett.

GREEK READING PRIZE

G. M. MacBeth.

FRENCH READING PRIZE.
 

Senior

G. Riches.

Junior , ,

B. P. Frost.

GERMAN READING PRIZES.
 

Senior.

C. Riches.

Junior

I. A. Mottershaw.

SINGING PRIZES.
 

Senior

P. D. Robinson

Junior

A. L. G. McKee, P. Swain­

INSTRUMENTAL MUSIC PRIZES.
 

Senior

P. M. Harvey.

Junior

B. Heald.

MUSIC COMPOSITION PRIZES.
 

Senior

I. H. Jones.

Junior

J. Hutchinson.

ART PRIZES.
 

Senior

No award.

Middle

D. A. Heeley.

Junior

C. R, Jennings.

HANDICRAFT PRIZE

P. B. medley.

WOODCARVING PRIZE.

D. Cattell.

HIGHER CERTIFICATES GAINED IN JULY, 1950

Capitals indicate a subject at Group Standard , ordinary type a subject at Subsidiary Standard. Subject underlined-Distinction gained in that subject. * With Oral.

ADAMS, F. W.

CHEMISTRY, BIOLOGY, PHYSICS,

ANDREWS, D. H. Ii...

ENGLISH. HISTORY, FRENCH*.

BARBER, J. D.

PHYSICS, CHEMISTRY, Mathematics,

BEDFORD, J. G.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY, German,

BEELEY, II. G.

CHEMISTRY. BIOLOGY. Physics.

BINGHAM, J. S.

ENGLISH, HISTORY, French*,

BINKS, S. D.

:MATHEMATICS, PHYSICS.

BROWN, A. J...

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS), CHEMISTRY, German * .

BROWN, J. B.

ENGLISH, HISTORY, FRENCH.

CHARLES, D. A.

FRENCH*, SPANISH°, ENGLISH, European History.

CROOKES, H. J.

CHEMISTRY, BIOLOGY. Physics.

CROWDER, G, B.

FRENCH*, SPANISH*, English Literature, European History.

de BELIN, M. J.

PHYSICS, MATHEMATICS, Chemistry.

DICKENS, P. G-

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY.

DONNELLY, M. C.

PHYSICS. MATHEMATICS including FURTHER MATHEMATICS, CHEMISTRY, German*.

ELSE, Il. M.

FRENCH*, SPANISH, English Literature.

EMSLEY. G. M,

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY, German.

FAIR, J. C. F.

ADVANCED MATHEMATICS, PHYSICS.

FELLS, I.

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS), CHEMISTRY.

FERGUSON. W,

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS), CHEMISTRY. German*.

FLETCHER, P. K.

GEOGRAPHY, ECONOMICS and POLITICAL SCIENCE, English History, European History.

FRITH, N. R.

MATHEMATICS, PHYSICS.

GOODMAN, G. L.

FRENCH, SPANISH*, English Literature.

GRAHAM, I. A.

HISTORY, ECONOMICS and POLITICAL. SCIENCE.':, GEOGRAPHY, French.

GRANT, A. R.

CHEMISTRY, MATHEMATICS. Physics.

HADFIELD, R.

PHYSICS. MATHEMATICS, CHEMISTRY.

HAGUE, B. J.

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS,.

HALLOWS, J.

LATIN, GREEK, ANCIENT HISTORY, French.

HAZEL, J.

LATIN, GREEK, ANCIENT HISTORY, French*.

HEELEY, K. R.

GEOGRAPHY, ECONOMICS and POLITICAL SCIENCE, English History.

HEPPELL, N. J.

CHEMISTRY, MATHEMATICS, Physics.

HILL, J. S.

PHYSICS. MATHEMATICS, CHEMISTRY, French.

HOLROYD, A. B_

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY, German*.

HUTCHINSON, P.

FRENCH', GERMAN*, ENGLISH, European History.

JENNINGS, K. R.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY.

JESSOP, B. H.

LATIN, GREEK, ANCIENT HISTORY, French*.

KEIGHLEY, D. W.

FRENCH*, GERMAN*, ENGLISH, European History.

KITSON, B.

FRENCH*. GERMAN*, ENGLISH, European History.

Lewis, A. V.

CHEMISTRY, BIOLOGY, Physics.

LYLE, P. G.

FRENCH, GERMAN, English Literature, European History.

MACBETH, G. M.

LATIN. GREEK, ANCIENT HISTORY, English Literature.

MARR, H. S.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY.

MERCER, R. W.

HISTORY, GEOGRAPHY, French, Principles of Economics.

MILLWARD, M.

ENGLISH. HISTORY, French.

MORTON, ].

PHYSICS, MATHEMATICS, German*, Chemistry.

NEEDHAM, R. W.

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS), CHEMISTRY.

NUTTER, J. R,

CHEMISTRY, MATHEMATICS, French, Physics.

OXER, H. F.

ZOOLOGY, BOTANY. CHEMISTRY.

PATCHETT, K. W.

LATIN, GREEK, ANCIENT HISTORY, French.

RAMSAY, G. I.

GERMAN*, ENGLISH, French*.

REEVES, D. T-

PHYSICS. MATHEMATICS, CHEMISTRY.

RICHES, G.

FRENCH*, GERMAN*. ENGLISH, Hum­ pearl History.

ROBINSON, P. D.

ADVANCED MATHEMATICS, PHYSICS.

SAMUEL, D. N.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY.

SCOWCROFT, P. L..

ENGLISH. HISTORY, FRENCH*, Spanish.

SEWELL, M. M. H.

CHEMISTRY, BIOLOGY, PHYSICS.

SPARKES, B. A.

LATIN, GREEK, ANCIENT HISTORY. French.

STANFIELD, M. J.

CHEMISTRY, BIOLOGY, PHYSICS.

SWALLOW, D. W.

CHEMISTRY, MATHEMATICS, Physics.

TAYLOR, G. J.

CHEMISTRY, BIOLOGY, PHYSICS.

THORNTON, M. H.

ENGLISH, HISTORY, FRENCH*.

TURNER, C. J.

FRENCH, GERMAN*, English Literature, European History.

TURNER, T. W.

PHYSICS, MATHEMATICS. CHEMISTRY, Trench.

WALKER, I. M.

GEOGRAPHY, ECONOMICS and POLITICAL SCIENCE. HISTORY, French*.

WALLACE, B.

GEOGRAPHY, ECONOMICS and POLITICAL SCIENCE, HISTORY. French.

WHITAKER, 13.

PHYSICS, MATHEMATICS (including FURTHER MATHEMATICS), CHEMISTRY.

WILLIAMS, D, J.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY, German*.

WILSON, J.

PHYSICS, MATHEMATICS, CHEMISTRY. German*.

WILSON, T.

FRENCH*, SPANISH, ENGLISH, European History.

The following, who were not candidates for Certificates, passed the Higher Certificate in one or more subjects at Subsidiary Standard.

BAILEY, E.

Mathematics.

BROOKS, J.

English History, Geography.

FAIREST, B. L.

French*, Physics, Chemistry, Biology.

GOMM, R. J.

Chemistry.

HASTINGS, J. M.

French, Physics.

MORTE, P. A.

French*, English History, Geography, British Constitution.

MUNRO, A. J. E.

Mathematics, Chemistry.

SCHOOL CERTIFICATES GAINED IN JULY. 1950

" Very Good " in a subject is indicated by capital letters. " Credit " in a subject is indicated by ordinary type.

* With Oral.

BIELBY, K

English Language, ENGLISH LITERATURE, History, FRENCH*, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry.

BLAND, W. F.

English Language, English Literature, History, French, ELEMENTARY MATHEMATICS, Additional Mathematics, PHYSICS-WITH-CHEMISTRY.

BOTTOMLEY, M. B.

English Language, ENGLISH LITERATURE, Geography, French*, General Classics, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry.

BROWN, S. R.

English Language, Physics-with-Chemistry.

BUTLER, R.

ENGLISH LANGUAGE, ENGLISH LITERATURE, HISTORY, LATIN, GREEK, FRENCH*, ELEMENTARY MATHEMATICS, ADDITIONAL MATHEMATICS, GENERAL SCIENCE­

CHATTERTON, N. G...

English Language, English Literature, Elementary Mathematics.

CODDINGTON, A.

English Language, English Literature, French*. German, Elementary Mathematics, Additional Mathematics, Physics, Chemistry.

COOPER, P. E.

English Language, English Literature, French*. Physics-with-Chemistry.

CORNTHWAITE, M. T.

English Literature, Elementary Mathematics.

DITCHFIELD, P.

English Language, English Literature, French*, German*, Physics-with-Chemistry.

DOWNHEAD, G. E.

English Language, English Literature, French", Additional Mathematics, Physics, Chemistry.

DUCKWORTH, P. B.

English Language, English Literature, .Physics-with-Chemistry, Drawing.

DUTTON, P. B.

English Language, English Literature, FRENCH*.

EDLINGTON, M. J. B.

ENGLISH LANGUAGE, English Literature, FRENCH *, ELEMENTARY MATHEMATICS, ADDITIONAL MATHEMATICS, GENERAL SCIENCE.

EDWARDS, G.

English Language, ENGLISH LITERATURE.

FIELDING, B.

English Language. English Literature, GEOGRAPHY, Elementary Mathematics.

FOX, R. M.

English Literature, Elementary Mathematics, General Science_

FRYER, P. W.

English Language, English Literature, History, Physics-will-Chemistry.

GABBITAS, D. E.

English Language, English Literature, Elementary Mathematics, Additional Mathematics, Physics- with-Chemistry•

GILLATT, T.

English Language, English Literature, French*, Elementary Mathematics, Additional Mathematics. General Science.

GILLOTT, C.

ENGLISH LANGUAGE, English Literature, History, Latin. Greek, French, Elementary Mathematics, Additional Mathematics, General Science.

GILPIN, R.

English Language, Elementary Mathematics, General Science

GREEN, J. M.

English Language, English Literature, Physics-with-Chemistry.

GREGORY, R. B.

English Language. English Literature, Geography, Elementary Mathematics, Physics, Chemistry, Il rowing.

HOBSON, R. A.

ENGLISH LANGUAGE, English Literature, French, Spanish, ELEMENTARY MATHEMATICS, additional Mathematics, Physics, Chemistry.

HOWELL, D. B.

English Language, English Literature, French*, Spanish*, ELEMENTARY MATHEMATICS, Additional Mathematics, PHYSICS-WITH-CHEMISTRY.

HUDSON:, F.

English Language, English Literature. FRENCH*, German*, Elementary Mathematics, PHYSICS- WITH-CHEMISTRY.

HUNT. J. A.

English language, History, French, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry.

KIRKMAN, D. J.

English Language, English Literature, French, ELEMENTARY MATHEMATICS. Additional Mathematics, Physics.

LEE, M. A. J.

English Language, English Literature. FRENCH, Spanish, Elementary Mathematics, ADDITIONAL MATHEMATICS, Physics-with-Chemistry.

LEE, T. G.

English Language, English Literature, Geography, Physics-€with-chemistry, Drawing.

MADDOCK, J.

English Language, French, ELEMENTARY MATHEMATICS, Physics-with-Chemistry.

MARTIN, H. A,

English Language, English Literature, History, French, German*, PHYSICS-WITH-CHEMISTRY.

MILLS, B. D.

English Language, French*, Additional Mathematics, Physics, CHEMISTRY, Music_

MOORE, D. R.

English Language. English Literature, Geography, French, Spanish, Elementary Mathematics, Additional Mathematics, Physics-with-Chemistry,

MOREWOOD, G. S.

English Language, English Literature, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry.

PARRY, J. G.

English Language, Elementary .Mathematics, Additional Mathematics, General Science.

PERRETT, J.

English Language. English Literature, French.

PROCTER, L

English Language, English Literature, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry.

ROEDEL, M. C. M.

English Language, German*, Elementary Mathematics.

ROTHNIE, N. U.

English Language. English Literature, History, French*. Physics-with-Chemistry.

SARTIN, J. E.

English Language, English Literature, Geography, French*, Elementary Mathematics, Additional 'Mathematics, Physics-with-Chemistry.

SHARP, J. R.

English Language, French*' Physics-with-Chemistry.

SHEPHERDSON, G. A.

English Literature, History.

SMITH, J. E.

English language, English Literature, French. ELEMENTARY MATHEMATICS, Physics-with-Chemistry.

SPIR, G.

English Language, English Literature, Drawing,

TASKER, J. R.

French, Physics-with-Chemistry.

THORPE, D, H.

English Language, English Literature, Geography, Elementary Mathematics. Physics -with -Chemistry.

THORPE, D. H.

English Language, English Literature, Geography, Elementary Mathematics, Additional Mathematics, Physics-with-Chemistry.

TIDDY, S. C.

English Language, English Literature, French', Elementary Mathematics, General Science.

TUMMONS, A. R.

English Language, English Literature

TURNER, D. M.

English Language. English Literature, Greek, FRENCH*. Elementary Mathematics, Additional Mathematics, General Science.

VINCENT. A. V.

English Language, English Literature, French, ELEMENTARY MATHEMATICS, ADDITIONAL MATHEMATICS, Physics, Chemistry.

WELSH, D. W.

English Language, English Literature, Geography, Elementary Mathematics.

WHITE, J. F.

English language, English Literature, Geography, Elementary Mathematics, Physics -with -Chemistry.

WINGFIELD, J. R.

English Language, English Literature. Elementary Mathematics.

SCHOOL CERTIFICATES GAINED IN DECEMBER. 1950

BAILEY, N. P. S.

English Language, Elementary Mathematics, General Science.

McBROOM, A. I.

English Language, ENGLISH LITERATURE, Geography, Elementary Mathematics, Physics-with-Chemistry, Drawing.

NIXON, W, R. D..

English Language, English Literature, French, Physics-with-Chemistry.

PERCIVAL, G. M.

English Language, English Literature, French.

WESTON, J.

ENGLISH LANGUAGE, English Literature, Geography, FRENCH*.

SUBJECTS GAINED AT ADVANCED LEVEL IN G.C.E. 1951

1 = Latin. 2 = Greek, 3 = Ancient History, 4 = French, 5 := German, 6 = Spanish, 7 = English, 8 = History, 9 = Geography. 10 = Economics and Politics, 11 = Music, 12 = Advanced Mathematics, 13 = Mathematics, 14 .= Physics, 15 = Chemistry, 16 = Biology, 17 = Zoology, 18 = Botany, g = General Paper.

Arnold, T. P.

8, 9, 10, g

Bailey. F.

14, 15

Bennett, J. A.

4, 6, g

Beynon, D. W. S.

13, 14, 15, g

Binks, S. D•

12, 14, g

Bird, J, S.

4, 7, 8

Bradshaw. R. B.

14, 15

Brown, J. B.

7, 8

Canham, D. C.

8, 9, 10, g

Dickinson, D. R.

13, 14, 15, g

Dickinson, J. R.

14, 15, g

Dunn, F. A. J .

4, 7, 8

Emsley, G. M.

13, 14, 15, g

Everitt, P. K.

 13, 14, 15

Fenton, G. M. J.

15, 16, g

Finley, M. J.

7, 8

Fisher, B. P.

1, 2, 3, 11, g

Glenn, J. A,

15, g

Gomm, R. J.

15, 16

Hadfield. R.

13, 14, 15

Heathcote, G...

1, 2, 3, g

Hiles, J. M.

12, 14, g

Holroyd, A. B.

13, 14, 13, g

Hull, D. C. H.

 15

Jackson, K. G.

14

Jones, 1. J. I.

 2, 11, g

Kerry. P. G.

15

Kitson, T3.

 4, 5, g

Lamb, R,

4, 5, 7, g

Law, G. M.

 9,10

Leeson, A. S,

14, 15

Mayor, P.

13

Munro. A. J. E.

14, 15

Naylor, P. B.

, , 12, 14, g

Newboult, B.

13, 14, 15, g

Ogden, F.

12, 14, g

Oxer, H. F.

13, 17, 18, g

Parkinson. D. R.

13, 14, 15, g

Patchett, K. 'W.

1, 2, 3, g

Payne, J . R.

13, g

Pearce, D. P. C.

7

Peterken, G. S...

8, 9, 10, g

Porter, R. W.

4, 5, 7, g

Proctor, J. M.

14, 15

Reeves, D, T...

13, 14, 15, g

Richmond, A.

 13, 14, 15, g

Rippon, D. J.

13, 15

Robinson, J. N.

4, 7, 8

Robinson, P. D.

12, 14, g

Round, K. M.

7

Rudkin, A. M.

8, 9, 10, g

Russell, W.

14, 15, 16, g

Samuel, D. N.

13, 14, 15, g

Sanders, D. B.

15, g

Scowcroft, P. L.

4, 7, 8

Sewell, M. M. H.

14, 15, 16, g

Sinclair, G. 1.

15, g

Smith, D. A. C.

14, 15

Smith, H.

S. 9, 10, {

Sparkes, B. A.

1, 2, 3, g

Swallow, D. W-

1:3, 14, 15, d

Thomas, A.

15, g

Thornton, M. H.

7, 8

Tomlinson, M. H.

9, 10

Turner, P. M.

4, 6, g

Vaughan, K. J.

12, 14_7

Walker, I. M.

10

Whittaker, R. E.

15

Wildsmith, K...

8,,g

Williams, D. J.

13, 14, 15, g

Wilson. J.

13, 14, 15, g

Wilson, T.

4, 6, g

Wolstenholme, J. A

4, 7, g

Woodall, A. P.

13, 15

SUBJECTS GAINED AT ORDINARY LEVEL IN JULY, 1951

1 = English Language, 2 = English Literature, 3 = History, 4 = Geography. 5 = Latin, 6 = General Classics, 7 = French, 8 =  German, 9 =. Spanish, 10 = Elementary Mathematics, 11 = Additional Mathematics, 12 = Physics, 13 = Chemistry, 14 = .Physics-with-Chemistry, 15 = General Science, 16 =Biology, 17 = Scripture, 18 = Art, 19 = Music.

Allen, C. R.

1, 2, 4, 15, 18

Allison, F. G.

1, 10 11 12 13

Armytage R. G.

13

Ashmore, P.

1, 4, 5, 7, 10, 12, 13

Askew, R. K.

1, 7, 8

Beighton, G.

2, 7, 10

Belbin, M. H.

1, 10

Binks, A. E.

1, 7, 11

Binks, S. D.

1

Bird, J. S.

9

Bland, W. F.

8

Booth, K.

1, 3, 7, 10

Bower, J. A.

1, 10

Braithwait, P.

1, 8, 10, 11, 15, 19

Bramwell, A.

13

Bronks, I. G.

1, 5, 7, 11f, 11

Bullard, D. G.

1, 5, 7

Carr, G. H.

1, 7, 10

Cattell, D.

1, 2, 4, 18

Chatterton, N. G.

1, 2, 8, 10, 14, 19

Clinton, J. P. M.

1, 5, 7

Cook, R. J.

1, 2, 7, 10, 11, 14

Copeland D.

1, 2, 3, 7, 8, 14

Copley. A.

1, 5, 7

Cousins D. A...

1, 2, 7, 8, 10

Crisp, D. T.

1, 5, 7, 10, 11

Darwin, C. E.

11

Davies, J. A.

8

Davies, M. E. M.

1, 2, 3, 15, 18

Davis, J. M.

7

Dickinson, J. R.

16

Duckworth, P. B.

8

Ecclestone, M, J.

1, 3, 7

Everitt, P. K.

1

Fairest, R. I.

13

Farmer, B. J.

10, 15, 18

Fenton, G. 111. J.

12

Foster, J. M.

2, 4, 10, 15

Fox, R. F.

1, 3, 9, 10

Gillott, M.

1, 2, 10, 15

Glenn, J. A.

11

Goddard, G.

1, 5, 7, 10

Gomm, R. J.

8

Gregory, D.

13

Gregory, R. 13.

8

Gregory, R. P.

1, 2, 18

Hall, K. G.

4, 7

Hallas, J. P.

1, 7, 10, 11, 12, 13

Harvey, P. M.

1, 5, 7, 9, 1{I

Hatfield, J. C.

13

Hawksley, G. J.

L, 2, 4, 7, I11, 14

Healey, M. P.

1, 7, 12, 13

Heeley, D, A.

10, 18

Henderson, J. M.

1, 7, 10

Hibbard, D. T.

l, 7, 10, 11, 12, 13

Hicks. T. M.

10

Hodgson, B. G.

4, 10

Hodgson, M. J...

1, 2, 3, 6, 7, 10, 14

Hollingworth, P.

S-1, n, 7, 10

Howarth, D. 1].

11

Huckstepp, P. J.

1, 7

Hull, D. C. H.

5, 11

Hunt, J. A.

1,2,7, 14

Hurt, D. I.

1, 2, 3, 7

Jackson. K. G.

R, 1:3, 16

Jefferson, M. H.

1, 7, 10, 14

Jinkinson, A. B.

1, 3, 10

Johnson, F. H.

1, 2, 6, 7, 10, 11, 14

Johnson, M. A. R.

1, 7, 11

Jones, I. H.

3

Kerry, P, G.

S, 12

Kirkman, D. J.

8

Lamb, R,

3

Law, G. M.

3

Leeson, A. S.

1, 11

Lewis, R.

8, 13

Langley, P.

1, 10

Machen, D. P.

1, 2, 8, 10, 14

Marriott, P.

1, 6, 7, 10, 11, 14

May. M. J.

2, 4, 7, 10

Mayor, P.

8, 13

Middleton, J,

1, 2, 7, 8, 10, 11, 12, 13

Monteith, R. J.

1, 2, 7, 10, 11, 12, 13

Munro, A. J. E.

11

Naylor, D. B.

8

Nowill, J. H.

1, 2, 3, 9, 15

Nutter, G. E.

2, 1o, 19

Ogden, F.

8

Oldale, D. L.

1, 7, 10

Otter, M. J.

1, 3, 5, 8, 10

Payne, J. B.

12, 13

Pearce, D. P. C.

3

Percival, G. M.

3

Phillips, R. G.

1, 7, 10, 14

Porter, .R. W.

4

Preen, W. B.

1, 7, 10

Proctor, J. M.

7, 11

Race, G. P.

1, 7, 10

Richmond, A...

7

Rippon. D, J.

8

Robinson, G. L.

1, 7, 11

Round, B.

1, 2, 3, 10, 18

Round, J.

1, 2, 6, 7, 10

Round, K. M.

3

Ryder, P. D.

1, 2,4, 7, 8, 14

Sanders, D. B.

11, 12

Scholey, F. G,

1, 2, 7, 9, 10, 14

Shaw, J. R.

1,2

Smith, D. A. C.

8, 11

Smith, J . M.

10

Smith, P. G.

1, 7

Speet, J. W.

1, 2, 3

Spir, J, B.

1,2,3, 7, 10, 14, 19

Stefanuti, E.

1, 2, 7,9,10, 11, 12, 13

Still, R. S.

1, 2, 3, 7, S, 14

Stubbs, J.

1, 2, 8, 10, 11

Swallow, A. G.

1, 2, 7, 10, 11, 14

Taylor. K. B. T.

1, 2, 7, 9, 10, 14

Taylor, N. H. , ,

1, 5, 7

Thompson, F.

8, 13

Thornton, M. H,

7

Thorpe, D. H.

7

Thorpe. M. H.

7

Tummon, M. J.

11

Turner, P. M.

2

Unwin, P. J.

1, 2, 8, 10, 14

Ward, A, J.

1, 2, 3, 7, 14, 17

Watson, M. H. E.

11, 12, 13

Wells, M. J.

2, 15

Weston, J.

10

White, J. P.

7

Whittaker, K. M.

1, 7, 11

Whittaker, R. E.

7

Wildsmith, B.

7, 8

Williams, D. J.

8

Williamson, D.

7

Wingfield, J. R.

1, 2, 4, 8, 10, 15, 18

Winn, R. A.

1, 3, 5, 7, 10

Wolstenholme, M. J. A.

8

Woodall, A. P.

12

EARLY OXFORD AND CAMBRIDGE LATIN AND GREEK EXAMINATION

PASS IN LATIN :

P. Fells, P. J. Huckstepp, M. A. R. Johnson, J. R. Timms, R. M. Walker.

PASS IN GREEK .—

A. M. Guénault, J. W. Thompson.